Pôžičky pre nezamestnaných

Nezamestnanosť sa stala veľkým problémom, najmä preto, že finančná kríza zasiahla zamestnávateľov a tak ľudia prišli o svoje pracovné miesto. Ale finančné záväzky človek má bez ohľadu na to, či je alebo nie je zamestnaný. Treba tak zaplatiť nákupy a iné výdavky s oveľa nižšieho príjmu. Tu často nastáva situácia, že si potrebujete požičať, aby ste mohli zaplatiť účty či splátky.

Ako je teda možné získať pôžičku pre nezamestnaných?

Obdobie nezamestnanosti je potrebné premostiť. Či už potrebujeme spraviť veľký nákup, alebo sa nám hromadia nezaplatené faktúry, veľa ľudí sa snaží z tohto dostať práve pomocou pôžičky pre nezamestnaných. Nastáva tu však problém, keďže obyčajná banka vzhľadom na nízky príjem s príspevku na nezamestnanosť a veľký rizikový faktor, či dlžník za krátku dobu opäť dostane prácu, takéto pôžičky pre nezamestnaných vo väčšine prípadov odmietne.

Bánk a úverových inštitúcií je na Slovensku neúrekom. Nájdeme tu avšak aj čiernu ovcu medzi nimi, a to úžerníkov, ktorí si z tejto čírej nutnosti možnosti požičania peňazí v zlej finančnej príjmovej situácií spravili poriadny biznis. Lákajú nezamestnaných na výhodné ponuky, ktoré sú však obvykle plné háčikov, predražených poistení a spojené niekedy dokonca aj s poplatkami vopred splatnými. Sľubujú pôžičky pre nezamestnaných ihneď, ale doplatíte na túto ústretovosť vysokými úrokmi. Keď už Vám banka odmietla úver, sa každý druhý človek ale predsa len obráti na nebankovú alebo kreditnú inštitúciu. Pokúsime sa Vám priblížiť, ako sa v tejto predraženej úrokovej džungle zorientovať a čomu sa vyhýbať na míle ďaleko.

Prvým problémom a jednoznačným kritériom odmietnutia pôžičky zo strany dlžníka by mal byť fakt, že na udelenie pôžičky pre nezamestnaných musíte vopred zaplatiť nemalý peňažný poplatok. Seriózna, či už banková alebo nebanková spoločnosť, si od Vás nikdy nevypýta zálohu na účet alebo na ruku. Poplatky sú zväčša splatné pri každej splátke alebo za mesačné vedenie účtu. Pre úžerníkov je výhodou slepá dôvera niektorých dlžníkov, keďže sa takto ľahko dostanú k peniazom a potom v niektorých prípadoch nakoniec dlžníkovi nič nevyplatia, vyhovárajúc sa na rôzne podmienky pôžičky, s ktorými sme chtiac-nechtiac súhlasili pri podpisovaný zmluvy alebo prevode zálohy.

pozicka pre nezamestnanych

Možnosti rýchlych pôžičiek pre nezamestnaných

Nezamestnaní dlžníci často majú zvyčajne len dva spôsoby, ako získať pôžičku. Často ťažším, ale najjednoduchším spôsobom, je požičanie si peňazí od známych, priateľov alebo rodiny. Avšak, mali by však aj u takýchto typov pôžičiek platiť isté pravidlá, napríklad si treba zaznamenať dátum poskytnutia pôžičky a výšku mesačnej splátky, a to v písomnej forme, aby v prípade problémov nenastali žiadne ťažkosti.

Ďalším spôsobom, ako získať pôžičku pre nezamestnaných je požiadať svoju vlastnú banku, aby Vám povolila rezervu alebo prečerpanie na Vašom účte. Táto možnosť je však určená len na premostenie momentálnej finančnej prekážky, napríklad keď viete, že nastúpite o mesiac do novej roboty. Toto požičiavanie je aj pre samotnú banku výhodné, keďže platíte vysoké úroky okolo 20% za požičanú sumu. Samotné podmienky avšak závisia od samotnej banky a môžu sa líšiť.

Niekedy sa však, stane, že ani vlastná ani ostane banky, nie sú ochotné poskytnúť pôžičku alebo povolené prečerpanie a tak neexistuje iná možnosť ako požiadať o pôžičku pre nezamestnaných ineď nebankovú inštitúciu alebo spoločnosť. Dôležité vlastnosti sú, ako už bolo vyššie uvedené, že nepožadujú zálohu vopred alebo nemusíte uzavrieť poistenie. Avšak, aby ste boli absolútne na bezpečnej strane, môžete si na internete prečítať rôzne recenzie na danú inštitúciu alebo si na stránkach NBS nájsť zoznam úverových inštitúcií, ktoré sú dôveryhodné.

Základné životné náklady a financovanie základných životných potrieb nemožno jednoducho odstrániť v období nezamestnanosti. Čo tiež nie je nezvyčajné je, že v ťažkých ekonomických časoch tiež môžu nastať situácie, ktoré nemôžete neplánovať. Či už sú to nutné opravy alebo nevyhnutné nové nákupy.

Ak predsa len zistíte, že pôžička pre nezamestnaných je nevyhnutná, je potrebné sa na ňu intenzívne pripravovať. Zvlášť ak už žiadosť o pôžičku v banke nebula úspešná, alebo ste už prečerpali Váš limit na účte. Toto totiž zanechalo záznam v úverovom registri a s ním je to ešte ťažšie získať pôžičku pre nezamestnaných. Avšak stále existujú spôsoby, ako získať nové financie. Ako už bolo spomenuté, treba sa však vyhýbať finančným žralokom, keďže tu určite prevyšuje negatívny dopad nad výhodami, ktoré by sme vďaka rýchlej pôžičke pre nezamestnaných získali.

Osobné pôžičky môžu byť v takomto prípade veľmi užitočné. Pod osobnou pôžičkou všeobecne rozumieme poskytnutie pôžičky dlžníkovi jednotlivcom – súkromnou osobou. Isté, samozrejme, je že obaja partneri dohody, tak veriteľ ako aj dlžník, pri takejto pôžičke potrebujú uzavrieť zmluvu. Takáto dohoda zabezpečuje pokoj na oboch stranách a zabraňuje nejasnostiam v budúcnosti. Okrem výšky úveru, splatnosti treba zapísať aj akékoľvek iné dohody alebo podmienky. Tak sú obe strany zabezpečené aj z právneho hľadiska.

Pôžičky pre nezamestnaných online?

Online je teraz snáď skoro každý, preto sa stalo trendom aj práve požičiavanie cez internet. Môžete tak jednoducho uzavrieť pôžičku bez toho, aby ste museli osobne prísť na pôžičku a podpísať zmluvu. Niektoré online platformy v prípade pôžičky pre nezamestnaných ihneď vôbec nekontrolujú úverový register alebo či klient má alebo nemá stále zamestnanie. Samozrejme, každá stránka má svoje vlastné kritéria, na základe ktorých sa rozhoduje či žiadateľovi peniaze poskytne alebo nie. Výšky pôžičiek sa líšia a poväčšine siahajú od 30 do 100 eur. Vzhľadom na to, že rýchlu pôžičku pre nezamestnaných poskytujú za rizikových podmienok, sú úroky oveľa vyššie ako tie v banke.

pozicka pre nezamestnanych ihned

Dávajte si pozor pri podpise zmluvy

Zmluva by mala byť podpísaná a prečítaná v každom prípade najneskôr pri prvej splátke pôžičky medzi dvoma jednotlivcami alebo stranami. Príliš často sa stáva, že pri nepozornom čítaní zmluvy vznikajú problémy, ktoré by mohli nakoniec skončí až na súde. Vzhľadom k tomu sa odporúča aby ste úverové zmluvy dôkladne preštudovali, ale aj hlavne pochopili aké záväzky sa jej podpisom zaväzujete splniť. Ide ale aj najmä o dokument, ktorý slúži na potvrdenie stanovených podmienok pôžičky a uvádza sa v nej výška sumy, ktorú si chystáte požičať, splatnosť a výška mesačnej splátky, prípadne všetky iné poplatky, ktorým môžete v budúcnosti čeliť. Výška úrokovej sadzby bude určovať, ako draho Vás nakoniec pôžička vyjde. Nikdy nepodpisujte alebo nedávajte svoj súhlas so zmluvou, podmienkami alebo poplatkom, ktorým nerozumiete, či sa Vám zdajú prehnane vysoké. Splácanie pôžičky sa môže ťahať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov.

Ak chcete získať pôžičku bez zamestnania nie je to však vôbec ľahké bez toho, že riskujete veľmi vysoké úroky a všeobecne horšie úverové podmienky. V bankách sa zvyčajne nedostanete k žiadnej pôžičke bez pravidelného alebo deklarovateľného príjmu, a to predovšetkým preto, lebo nepravidelným alebo nízkym príjmom spadáte do kategórie rizikových dlžníkov a banka si nemôže dovoliť, aby niektorí dlžníci nepravidelne splácali pôžičky a tým sa znížil jej zisk.

Pôžičku bez doloženia príjmu je možné dostať ale aj napríklad ručením, či už životným poistením alebo nehnuteľnosťou, ale tým, že spolu s Vami bude za pôžičku ručiť iná osoba, ktorá je v súčasnosti zamestnaná.

Ďalšou možnosťou, na ktorú veľa ľudí zabúda je vo všeobecnosti nepopulárna záložňa. Nejedná sa síce o druh pôžičky v pravom zmysle slova, ale môžete tu založiť veci, ktoré momentálne nutne nepotrebujete a získať za to malý peňažný obnos. Pôžička pre nezamestnaných bez preukazovania príjmov a kontroly úverového registra však nikdy nebude taká výhodná ako pôžička v banke za výhodných podmienok pri pravidelnom, vyššom príjme. Tiež v požičiavanie v zahraničí neprichádza do úvahy, keďže na to je nutný výpis z bankového účtu alebo výplatná páska, ktorá nie je staršia ako 3 mesiace. Je potrebné poznamenať, že táto platová kontrola je považovaná za nevyhnutnú súčasť posudzovania schopnosti splácať pôžičku. Aby sme zabránili nutnosti zobrať si nevýhodnú pôžičku s vysokým úrokom, môžeme sa pokúsiť refinancovať už existujúce pôžičky alebo úvery. Niektoré banky a nebankové spoločnosti dokonca ponúkajú poistenie nesplácania v prípade nezamestnanosti alebo bezplatný odklad niekoľkých splátok, kým si nájdete novú prácu a tým zas budete mať pravidelný príjem.

Zvlášť na priamom začiatku nezamestnanosti, je pôžička pre nezamestnaných pohodlná a môže veľmi pomôcť. Tak sa vytvorí väčšia finančná flexibilita a hľadať prácu je ľahšie bez problémov s peniazmi. Aj napriek ťažkým podmienkam by ste sa nemali vzdať, ak naozaj chcete získať pôžičku. Je však potrebné tiež venovať veľkú pozornosť úverovým podmienkam. Úroková sadzba by mala byť čo najnižšia ako je to možné. Samozrejme, že človek, ktorý je nezamestnaný, nebude mať toľko rôznych možností na výber z hľadiska bonity, ale to nie je dôvod, aby sa ste si zobrali pôžičku za zlých podmienok. Dôležité je nájsť správneho poskytovateľa.

rychla pozicka pre nezamestnanych

Pri hľadaní pôžičky pre nezamestnaných by ste mali postupovať uvážene a profesionálne. Ponuka pôžičiek nie je práve najväčšia, a v mnohých prípadoch budú žiadosti zamietnuté. Ale to by Vás nemalo zastaviť. Najmä na internete narazíte na mnoho rôznych ponúk financovania. Existuje však aj veľa podvodníkov, preto si radšej všetko dobre prezrite, ako zobrať hneď prvú ponuku. Stránky, ktoré porovnávajú rôznych úverových partnerov sú ideálnym riešením na začiatok pri hľadaní dokonalej pôžičky. Porovnanie by malo byť nezávislá a dôveryhodná. Samozrejme, môžete sa obrátiť aj na finančného poradcu pri hľadaní dokonalého úveru alebo pôžičky. Určite Vám pomôže aj pri výbere a sprostredkuje Vám ponuku, ktoré vo väčšine prípadov býva oveľa výhodnejšia, ako keby ste si pôžičku vybavovali sami online alebo priamo na pobočke. Pripomíname, že najdôležitejšie je ale zhodnotiť, ako budete takúto pôžičku pre nezamestnaných splácať a pokúsiť sa preto čo najskôr nájsť novú prácu.