Rýchla pôžička

Ľudia si požičiavajú z rôznych dôvodov, a z určitých dôvodov sú im isté pôžičky nedostupné. Pôžičky majú svoje kritéria, ktoré musíte na začiatku schvaľovacieho procesu splniť. Rovnako tak majú svoju postupnosť a isté špecifiká, podľa ktorých ich možno rozoznávať a zabaliť do určitých podskupín napr. podľa spôsobu žiadania, podľa doby trvania splátok, podľa rýchlosti vybavenia, podľa toho komu a načo sú poskytnuté. My sa dnes budeme venovať najmä rýchlym pôžičkám a ich špecifikám.

Rýchlosť, jednoduchosť, anonymita – to všetko možno považovať za veľmi lákavé pri rýchlych pôžičkách. Tieto rýchle pôžičky poskytované nebankovými spoločnosťami sú dostupné takmer pre každého, nakoľko pri nich nie je podmienkou zdokladovať svoj príjem a najmä sú vybavené spravidla do 24 hodín. Takže skupinami, pre ktoré môže byť tento produkt zaujímavý sú najmä mamičky na materskej dovolenke, nezamestnaní, živnostníci, študenti, dôchodcovia, ale samozrejme nevylučujeme, že tieto rýchle pôžičky môžu byť atraktívne aj pre ľudí s trvalým pracovným pomerom a teda pravidelným príjmom. Pri pravidelnom príjme sa tiež môžu ľudia dostať do situácie, kedy potrebujú pôžičku. Človek sa môže dostať do situácie, kedy mu chýbajú peniaze práve pár dní pred výplatou. Takýto typ rýchlej pôžičky prevzal značný názov podľa časového ukazovateľa termínu výplaty – tzv. pôžička pred výplatou.

rychla pozicka

O aký produkt sa vlastne jedná? Ocitnete sa v situácii, kedy príde povedzme účet za plyn a Vám na účte z výplaty nič nezostalo, alebo ste jednoducho ľudovo povedané „nevyšli“, a práve vtedy požiadate o takýto produkt. Pôžička pred výplatou je ale samozrejme vhodná pre každého, kto potrebuje požičať rýchlo, na krátko a malý obnos peňazí. Jej výhodou je, že pri jej vybavení sa často nenahliada do registra dlžníkov a ani sa nedokladuje príjem, čím sa stáva dostupnejšia pre žiadateľov. Pre získanie tejto rýchlej pôžičky musíte spĺňať niekoľko kritérií: musíte mať vek nad 18 rokov a musíte vyplniť online žiadosť alebo poprípade zaslať SMS správu alebo zatelefonovať. Pôžička je vybavená častokrát už do 5 minút. Peniaze môžu byť zaslané na účet, ale niektoré spoločnosti ponúkajú možnosť zaslania aj poštovou poukážkou. Pôžička pred výplatou je vo všeobecnosti splatná od 1 do 30 dní a suma, ktorá sa požičiava je najčastejšie v nižšia, najmä v závislosti od veriteľa. Pôžička pred výplatou ako bolo vyššie uvedené, sa dá vybaviť pohodlne a ľahko z domu pomocou internetového formulára a týmto jednoduchým kritériom spadá do všeobecne označovaných online pôžičiek.

Moderná doba internetu nám priniesla aj nové spôsoby požičiavania. Postup pri získavaní online pôžičky je jednoduchý. Klient si pomocou online formulára požiada o financie, a ešte v rovnaký deň po schválení žiadosti ich má na účte. Oproti napr. spotrebnému úveru nie je limitovaná účelom, teda môžete ju použiť na čokoľvek. Na to aby ste si mohli požičať je nutné mať vek nad 18 rokov a vyplniť krátky formulár na webe. V prípade online pôžičiek sa nevyžaduje zdokladovať príjem, čo znamená, že sú poskytované aj nezamestnaným, študentom, živnostníkom alebo mamičkám na materskej dovolenke – ľuďom s nepreukázateľným príjmom. Ďalšou výhodou pri online pôžičkách je, že ničím nemusíte ručiť. Online pôžičky je možne získať v priebehu jedného dňa, alebo nanajvýš týždňa, v závislosti od požičiavanej sumy. Vyššie sumy majú dlhšiu dobu splatnosti (niektorí veritelia uvádzajú 84 mesiacov, čo je porovnateľné s podmienkami, ktoré poskytujú banky) a úroková sadzba sa v takýchto prípadoch pohybuje okolo 25%. Vyšší úrok môžeme považovať aj za akýsi poplatok za pôžičku.

Ak je doba splatnosti nižšia, nižšie sú aj úroky. Tzv. pôžičky ihneď majú nižšiu mieru úročenia, ale aj kratšiu dobu splatnosti, nanajvýš 30 dní. Dokonca existuje možnosť požičať si bezúročne, čo znamená zaplatíte len toľko koľko si požičiate. Týka sa to ale len pôžičiek ihneď s malým obnosom peňazí. Pôžička ihneď je atraktívna z hľadiska jednoduchého administratívneho zaťaženia – vybavíte ju rýchlo, ľahko a jednoducho z pohodlia Vášho domova pomocou SMS, telefónu alebo online žiadosti. Jednotlivé žiadosti sú si veľmi podobné čo sa týka procesu žiadania o pôžičku. Sú pohodlné, prakticky ich vybavíte z domu pomocou telefónu alebo v prípade online pôžičiek, pomocou internetu. Pri SMS žiadosti sa jedná častokrát o pôžičky ihneď. Proces požiadania o pôžičku prebieha zaslaním SMS na číslo veriteľa, následne po schválení sú do pár minút peniaze zaslané na účet.

Ďalším spôsobom ako získať pohotovostnú pôžičku je zatelefonovať veriteľovi. Proces je tiež relatívne krátky. Väčšinou na webe, alebo aj v tlači nájdete telefónne čísla nebankových spoločností, ktoré takýmto spôsobom požičiavajú. Peniaze sú u žiadateľa po schválení tiež ešte v deň hovoru. Online žiadosti sú žiadosťami, pri ktorých musíte mať k dispozícii internet. Na stránkach nebankových spoločností sa dostanete k online formulárom, ktoré sú stručné a jednoduché, a po ich vyplnení a odoslaní si počkáte na proces schválenia nanajvýš do 24 hodín. Je tu ale aj možnosť o takúto pôžičku zažiadať priamo na pobočke, avšak takáto možnosť je zriedkavá, nakoľko nie všetky, alebo len menšia časť nebankových spoločností, má kamennú pobočku.

pozicka ihned

Ďalšou príťažlivou vlastnosťou takejto pohotovostnej pôžičky je, že sa nezdržiavate pri jej vybavovaní žiadnym predkladaním potvrdenia o príjme a pri je schvaľovaní sa nenahliada do registra dlžníkov. Veritelia pohotovostných pôžičiek v mnohých prípadoch dávajú možnosť vybrať si dobu splatnosti a výšku pôžičky. Teda ak potrebujete požičať rýchlo, málo a na krátko, je takáto pôžička ideálna. Z dôvodov vyššie uvedených, je lákavá napr. pre nezamestnaných, študentov a začínajúcich podnikateľov. Na Vašom účte sa peniaze môžu objaviť po schválení aj do pár minút, nanajvýš do 24 hodín od podania žiadosti. Obmedzením pohotovostných pôžičiek je ich finančný strop.

Ďalšou špecifickou skupinou ľudí, pre ktorých je rýchla pôžička atraktívna, sú dôchodcovia. Tí síce spĺňajú kritérium pravidelného príjmu, avšak nespĺňajú kritérium veku. Väčšina spoločností, najmä banky, požičiavajú iba do veku 65 rokov. Avšak nájdu sa nebankové spoločnosti, ktoré požičiavajú aj straším, ale najvyššia možná veková hranica pre dôchodcov je 72 rokov. Pre ľudí v dôchodkovom veku sú teda od niektorých nebankových spoločností poskytované rýchle pôžičky ihneď, splatné do 30 dní. Pre vybavenie takejto pôžičky je nutné mať občiansky preukaz a telefón. Nájdu sa aj niektoré banky, ktoré sú ochotné dôchodcom požičať, avšak je stanovený vyšší limit dôchodku potrebného na získanie žiadanej pôžičky. Niektoré banky sú ochotné požičiavať do veku 70-tich rokov.

Koho požiadať o rýchlu pôžičku?

Takéto typy pôžičiek poskytujú nebankové spoločnosti, súkromný veritelia a internetové banky. Nebankové spoločnosti nemajú veľmi dobré renomé v spoločnosti. Pri výbere takéhoto typu veriteľa je nutné byť obozretný. Národná banka Slovenska preto na svojej stránke uvádza tie, ktoré sú licencované a teda splnili podmienky úverovej inštitúcie. Rovnako tak si overte kontaktné miesto a sídlo, kam sa môžete obrátiť v prípade komplikácii a nikdy nič neplaťte vopred. Pôžičky od súkromných osôb alebo veriteľov tiež patria medzi rýchle pôžičky, nakoľko súkromná osoba požičiava zväčša alebo úplne z vlastných zdrojov.

Pozor treba dávať na zmluvu a vopred dohodnuté úroky. Súkromný veriteľ môže požičiavať aj za istú formu ručenia – čo už je na dohode medzi dlžníkom a veriteľom. Kontakty na súkromných veriteľov možno nájsť v tlači aj inzertnom webe. Poskytované sú veľmi podobne, ako v prípade nebankových spoločností. Nenahliada sa pri ich schvaľovaní do registra dlžníkov, ani sa nezohľadňuje príjem a peniaze sú poskytnuté veľmi rýchlo na účet žiadateľa alebo poštovu poukážkou do rúk žiadateľa. Obrovskou nevýhodu sú vysoké úroky, vyššie ako napr. pri pôžičkách poskytovaných v internetových bankách. Takéto rýchle pôžičky v bankách sú tiež vybaviteľné z pohodlia domova online. Ich schvaľovanie môže trvať nanajvýš niekoľko dní, ale samozrejme nie je vylúčené, že peniaze dostanete na účet za pár minút. Ale neexistuje tu možnosť, získať takúto rýchlu pôžičku bez overenia bonity klienta. A tým je jej získanie obmedzené na príjem klienta rovnako ako je to v bežných kamenných bankách, ktoré tiež poskytujú pôžičky s určitým overením finančnej schopnosti splácať úver.

Aj povolené prečerpanie na účte môžeme považovať za malú pôžičku a je v určitej forme predschválená u klienta banky, do ktorej mu  pravidelne nabieha prijem, pričom jeho úrok patrí spomedzi pôžičiek poskytovaných bankami k najvyšším. Je výhodný z hľadiska rýchlej dostupnosti a tiež použiteľnosti. Splácate vtedy, ak peniaze z účtu použijete. Ďalšou možnosťou bankového úveru je tiež kreditná karta. Je to možnosť čerpania úveru na základe predschváleného limitu. Jej výhodou je bezúročné obdobie v časovom intervale zväčša 45 až 55 dní. Ak do tohto času stihnete peniaze z tejto pôžičky vrátiť neplatíte žiadne poplatky. Oba spomínané produkty bánk možno považovať za úvery s možnosťou výberu hotovosti na ruku podobných skupine rýchlych pôžičiek.

pozicka onlineBanky sú pri poskytovaní pôžičiek v rámci porovnania s nebankovými spoločnosťami a súkromnými veriteľmi bezpečnejšie. Avšak nie možné získať úver bez zdokladovania (aj keď len telefonickým overením, alebo mesačnými pohybmi na účte) príjmu, či prípadným ručením pre získanie rýchlej pôžičky. Banky sú pri poskytovaní pôžičiek ďaleko byrokratickejšie ako nebankové spoločnosti. Aj doba schvaľovania môže byť pomerne dlhá. Internetové banky sa naproti tradičným snažia reagovať na dopyt v spoločnosti po jednoduchom a rýchlom schvaľovacím procesom a v niektorých prípadoch sa môžu priblížiť k nebankovým spoločnostiam. Avšak iba nebankové spoločnosti poskytujú možnosť požičať si bez dokladovania príjmu a ich ďalšími výhodami je rýchlosť schvaľovacieho procesu, nižšia miera byrokracie, menej prísne kritéria pre získanie pôžičky. Nevýhodami pôžičiek v nebankových spoločnostiach je vo všeobecnosti vyššia úroková sadzba a zvýšené riziko neférovej ponuky.

Ako odhaliť neférovú ponuku a nedostať sa do problémov pri požičiavaní? Pri akejkoľvek pôžičke treba byť vždy obozretný. Stres je v takýchto prípadoch veľmi zlým radcom. Keď sa človek ocitne v situácii, že peniaze potrebuje rýchlo, môže sa ľahko nechať vtiahnuť do zmluvy, ktorá sa po určitom časovom a osobnom odstupe nebude zdať až taká výhodná ako na začiatku. Veľmi negatívnym ukazovateľom sú poplatky vopred, zlé renomé veriteľa alebo príliš lákavé a výhodné ponuky. Vždy je nutné si preštudovať podmienky zmluvy a dobre im rozumieť, neuponáhľať sa, aj keď Vás tlačí čas. Hlavný indikátor výhodnosti pôžičky a teda jej celkovej ceny je ročná percentuálna miera úrokov. Toto číslo presne vyjadruje súhrnnú úrokovú mieru úveru alebo pôžičky, pretože prizerá nielen na úrok, ale aj na ostatné poplatky súvisiace s úverom. Ročná percentuálna úroková miera zahŕňa výšku úrokovej sadzby danú v percentách a tiež poplatky, ktoré sú spojené s pôžičkou alebo úverom. Existujú jednorazové, ale aj pravidelné poplatky. Jednorazové poplatky sú poplatkami, ktoré sa platia na začiatku úverového vzťahu napr. poplatok za poskytnutie úveru a tiež poplatok za jeho sprostredkovanie, pričom každá inštitúcia má výšku poplatkov inú. Poplatky, ktoré sa platia spolu so splátkou úveru napr. v mesačnej perióde sú pravidelné. Medzi pravidelné poplatky môžeme zaradiť poplatok za úverový účet a poistenie schopnosti splácať.

Rýchle pôžičky, ktoré sú z hľadiska svojej dostupnosti veľmi atraktívne, pretože ich môžete získať pomerne jednoducho, ako už je spomenuté vyššie, nalákajú práve ľudí, ktorí sú v núdzi a často majú, nazvime to finančnú krízu. Pri finančnej kríze nám síce rýchla pôžička môže pomôcť, ale nevyrieši nám ju na trvalo. Občas sa môže zdať, že stačí byť obozretný pri výbere veriteľa, ale na čo ľudia pri požičiavaní zabúdajú, je overiť si vlastné schopnosti splácať. Požičať si je jednoduché, ale splácať je už ťažšie.

Čo robiť ak sa dostaneme do situácie, že už nedokážeme splácať?

pohotovost pozicka

Existujú tzv. odlžovacie spoločnosti, možnosť požiadania o odpustenie splátky, čo v konečnom dôsledku pôžičku navyšuje, alebo refinancovanie úveru, čiže akési zlúčenie úveru s novým splátkovým kalendárom. Tiež je tu možnosť požiadať o ďalšiu pôžičku, a práve v tomto prípade je vhodná práve rýchla pôžička bez dokladovanie príjmu. Hlavným dôvodom prečo si pri nesplácaní jednej pôžičky môžete požiadať práve o rýchlu pôžičku je, že pri jej schvaľovaní sa nenazerá do registra dlžníkov, ani sa neoveruje Váš príjem. Avšak takýto model splácania pôžičiek pôžičkami vedie často k začarovanému kruhu, z ktorého sa dá len ťažko vymotať. Práve preto treba vždy zvážiť, či pôžičku nutne potrebujeme, na čo ju potrebujeme a či nie je iná cesta, pretože pri rýchlych pôžičkách môže nastať problém aj s veľmi vysokým preplatením, ktoré nás môže zaťažiť viac ako očakávame. O rýchle pôžičky býva častokrát najväčší záujem práve pred začiatkom alebo počas sviatkov. Či už je to spoločenský alebo reklamný tlak, alebo či jedná o vlastnú túžba dopriať si niečo – čo ľudí núti požičať si peniaze počas Vianočných sviatkov nie je dôležité Je však nesmierne dôležité práve zváženie si vlastnej finančnej situácie a uvedomenie si vlastnej schopnosti splácať pôžičku. Jednoduchosť, rýchlosť a ani dostupnosť jej získania nie sú vôbec základom pre požiadanie o takúto pôžičku.