Uver na auto

Nákup auta je často možný pre mnohých spotrebiteľov len prostredníctvom úverového financovania. Úver na auto je splátkový úver, ktorý je vyčlenený špeciálne na nákup automobilu – a viazaný na nové auto alebo na ojazdený automobil. Práve auto patrí medzi najčastejšie financované komodity.

Vzhľadom na obmedzený účel môže byť záujem o autopôžičku trochu nižší ako záujem o konvenčný splátkový úver. Pôžičky na auto sú zvyčajne ponúkané až do výšky 50.000 eur pre osoby staršie ako 18 rokov. Možné obdobia splatnosti sa pohybujú v rozpätí od dvanástich do 84 mesiacov. Väčšina úverov na auto sa uzatvára na tri až štyri roky (36 až 48 mesiacov).

Na termíne úveru sa dá dohodnúť a nie je od začiatku pevne stanovený. Rovnako tak aj účel autopôžičky je jasný a jeho splácanie sa koná mesačne v rovnakých splátkach, takže je všeobecne ľahké si vypočítať a spočítať, či sa takýto úver oplatí alebo nie.

uver na auto
Úroková sadzba ponúkaná bankou je čiastočne závislá na bonite (ratingu) potenciálneho dlžníka. Rating sa dá vysvetliť aj ako vyhlásenie o pravdepodobnosti, že úver bude v priebehu obdobia trvania riadne splácaný v súlade so zmluvou. Preto väčšina bank podmienky úveru na auto najprv udáva s rozpätím (od x do y percent percent). Nenechajte sa zmiasť výhodnými lákavými podmienkami. Až po dôkladnej kontrole úrokových sadzieb a RPMN pre konkrétny prípad sa odporúča začať nad ponukou ďalej uvažovať.

Avšak existujú aj banky, ktoré nezaujímajú rozdielne sadzby pre rôzne ratingy. Všetci klienti dostanú rovnaké podmienky (bohužiaľ nie najvýhodnejšie) na pôžičku na auto.

Tieto podmienky sa teda môžu značne líšiť. Ponuky na úver na auto sa tiež líšia v tom, či je alebo nie je plánované predčasné splatenie pôžičky bez dodatočných nákladov.

Žiadne auto avšak nedostanete bez toho, aby sa pred udelením pôžičky skontrolovali a preskúmali Vaše osobné údaje a dokumenty. Úverová kontrola je totiž stanovená pre všetky banky bez ohľadu na výšku úrokových sadzieb alebo na účel úveru. Bez nej by ho bolo možné vôbec schváliť. Zároveň sa kontroluje výška Vášho pravidelného príjmu a pevných mesačných výdavkov (dlžoby, hypotéka alebo iné úvery).

Celý úverový proces je založený na žiadosti o úver. Za týmto účelom je potrebné vyplniť osobné údaje (meno a priezvisko, adresa, dátum narodenia), referenčný účet (bežný účet na vyplatenie čiastky úveru a zaplatenie mesačnej splátky), ako aj príjmy a pevné výdavky.

Žiadosť o úver na auto sa predkladá spolu s nasledujúcimi dokumentami a informáciami buď priamo na pobočke banky, poštou na sídlo banky alebo niektoré banky tiež už ponúkajú predschválenie úveru prostredníctvom online žiadosti:

  • Kópia kúpnej zmluvy auta;
  • Potvrdenie pravidelného príjmu (kópia posledných troch výplatných pások alebo nezávislé hodnotenie finančného poradcu);
  • Údaj o mesačných paušálnych výdavkoch už existujúcich pôžičiek: výpočet zostávajúceho dlhu, výška mesačnej splátky a dátum splatenia;
  • Súhlas s poskytnutím osobných informácií banke a úverovému registru.

pozicka na auto
Pôžička na auto nie je viazaná na poskytovateľa bežného účtu. Financovanie môže byť v zásade uplatnené v akejkoľvek banke či finančnej inštitúcií. Porovnaním rôznych ponúk pre kúpu automobilu môžete jednoducho a rýchlo ušetriť stovky alebo tisíce eur.

Vo všeobecnosti platí, že platba cez úver v banke je zvyčajne lacnejšia ako platba cez financovanie (napríklad na tretiny alebo štvrtiny) priamo u obchodníkov, keďže banka ponúka menšie poplatky za predčasné splácanie a výhodnejšie obdobie splatnosti. Ak môžete zaplatiť za auto čiastočne v hotovosti môžete dostať aj veľké zľavy pri vybavovaní úveru na auto. Momentálne sú však úrokové sadzby obvykle nízke – najmä u nových automobilov aj u predajcov.

Určite je ale porovnanie ponuky od obchodníka s ponukou z banky s uvedením celkových nákladov užitočné. Inou alternatívou pre financovanie auta je lízing. K prenájmu vozidla zákazník platí mesačný poplatok za využitie, avšak nie je vlastníkom vozidla. Na konci lízingu, čo sú zvyčajne tri roky, sa vozidlo buď vráti spať predajcovi alebo sa dá zakúpiť za pevnú cenu dohodnutú pred začiatkom lízingu. Pre jednotlivca nemá tento spôsob všeobecne žiadne finančné výhody.

Ako predpoklad pre pôžičku na auto si určité banky vyžadujú aj získanie poistného krytia, zvyčajne úplne. Tu je vhodné kriticky porovnať ponúkané výhody a nevýhody. Ak máte otázky, je vhodné kontaktovať banku a požiadať o ďalšie informácie.

V konvenčných bankách stačí predložiť kópiu kúpnej zmluvy s registračnou značnou vozidla. Treba však byť opatrný najmä pri dodatočných poisteniach, ako napríklad poistenie schopnosti splácať úver, ktoré je vo väčšine prípadov veľmi drahé s veľmi zlými podmienkami.

Ak chcete určiť vhodnú úroveň splátky, mali by ste sa pozrieť na svoje mesačné príjmy a výdavky. Stanovte si sumu, ktorá je pre Vás maximálna navštívte jeden z mnohých kalkulátorov, ktoré sú k dispozícii on-line a zadajte si cenu za Vaše auto a vypočíta Vám to na základe zadaných parametrov približnú výšku splátky, aby ste mali aspoň orientačný údaj, či si to vôbec môžete dovoliť. Tiež obrátene môžete zadať požadovanú dĺžku splatnosť a určí Vám výšku splátky.

Dobrých 15.000 eur za nový sedan alebo takmer 35.000 eur pre luxusnejšie auto priamo z továrne: Autá sú stále veľmi drahé. Aj tie z druhej ruky nie sú práve lacnou záležitosťou pre obyčajného smrteľníka a tak začneme uvažovať o autopôžičke.

autopozicka
Prvá cesta kupujúceho tak vedie väčšinou k predajcovi. Často sa jedná o tzv. financovanie na tretiny, pomocou ktorého lákajú potencionálnych zákazníkov veľkými reklamami. Budete platiť po dobu splácania nižšie ceny, ale musíte previesť veľkú jednorazovú čiastku na začiatku a potom ešte 3 rovnomerné splátky každý rok.

Ďalšou možnosťou je objednať si a splácať auto priamo cez internet. Rovnako ako u iných tovaroch tu platí pre auta to isté: Online obchodníci majú často lepšie ceny ako miestni predajcovia – a to ako pre nové tak aj pre ojazdené automobily. To je jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste mali vždy začať hľadať najlepšie ceny auta Vašich snov práve na internete. Tento krok je taktiež dôležitý, aby ste mali dobrý základ pre rokovania, keď sa predsa len rozhodnete navštíviť svojho miestneho predajcu.

TIP na záver: Zostavte si svoje vozidlo na stránke výrobcu a vyrátajte si jeho cenu aj s príslušenstvom

Ľahko sa dostanete na internetových stránkach výrobcu aut do online konfigurátora. Táto ponuka – na rozdiel od online portálov – obsahuje aj 360 stupňový pohľad na modely zo všetkých strán a podrobné snímky z nadštandardnej výbavy, spolu s ich cenou.